Egészségvédelem


gyógyszer-infó

OGYEI logo hiv

Referenciapatika

Ayurveda logo

EP fizetes

keresés

Elérhet minket...

Elerhetosegeink

Szent Margit Web


Elérhetsz minket a Facebookon is!

Cégadatok

Cegadatok X

Impresszum

Látogatott oldalak

Oldalletöltések száma: 1688350

coldrex_citrom.jpgA Coldrex citrom ízű por belsőleges oldathoz a megfázás és influenza tüneteinek enyhítésére szolgál felnőttek és gyermekek részére 12 éves kortól.A Coldrex citrom ízű por belsőleges oldathoz paracetamolt és az orrdugulás csökkentésére szolgáló hatóanyagot tartalmaz.



A készítmény hatóanyagai: paracetamol, fenilefrin-hidroklorid, aszkorbinsav (C-vitamin)

Olvassa el figyelmesen az alábbi betegtájékoztatót, mely az Ön számára fontos információkat tartalmaz.
Ez a gyógyszer orvosi rendelvény nélkül kapható. Mindemellett az optimális hatás érdekében elengedhetetlen e gyógyszer körültekintő alkalmazása.
Tartsa meg a betegtájékoztatót, mert a benne szereplő információkra a későbbiekben is szüksége lehet.
További információkért vagy tanácsért forduljon gyógyszerészéhez.
Sürgősen forduljon orvosához, ha tünetei néhány napon belül nem enyhülnek, vagy éppen súlyosbodnak.
Ha bármely mellékhatás súlyossá válik, vagy ha a betegtájékoztatóban felsorolt mellékhatásokon kívül egyéb tünetet észlel, kérjük, értesítse orvosát vagy gyógyszerészét.

A betegtájékoztató tartalma:
1.    Milyen típusú gyógyszer a Coldrex citrom ízű por belsőleges oldathoz és milyen betegségek esetén alkalmazható?
2.    Tudnivalók a Coldrex citrom ízű por belsőleges oldathoz alkalmazása előtt
3.    Hogyan kell alkalmazni a Coldrex citrom ízű por belsőleges oldathoz készítményt?
4.    Lehetséges mellékhatások
5.    Hogyan kell a Coldrex citrom ízű por belsőleges oldathoz készítményt tárolni?
6.    További információk

1. MILYEN TÍPUSÚ GYÓGYSZER A COLDREX CITROM ÍZŰ POR BELSŐLEGES OLDATHOZ ÉS MILYEN BETEGSÉGEK ESETÉN ALKALMAZHATÓ?

A Coldrex citrom ízű por belsőleges oldathoz a megfázás és influenza tüneteinek enyhítésére szolgál felnőttek és gyermekek részére 12 éves kortól. Három hatóanyagot tartalmaz:

  • paracetamolt: mely fájdalom- és lázcsillapító hatással rendelkezik,
  • fenilefrin-hidrokloridot: mely szabaddá teszi a náthásan eldugult orrot és orrmelléküregeket így könnyíti a légzést,
  • C-vitamint (aszkorbinsavat): mely hozzájárul a szervezet fokozott C-vitamin igényének fedezéséhez.

2. TUDNIVALÓK A COLDREX CITROM ÍZŰ POR BELSŐLEGES OLDATHOZ ALKALMAZÁSA ELŐTT

A Coldrex citrom ízű por belsőleges oldathoz paracetamolt és az orrdugulás csökkentésére szolgáló hatóanyagot tartalmaz.
Ezért, ne alkalmazza egyéb paracetamol-tartalmú, vagy a megfázás és influenza kezelésére szolgáló más készítményekkel együtt!

Ne alkalmazza a Coldrex citrom ízű por belsőleges oldathoz készítményt

  • ha allergiás (túlérzékeny) a paracetamolra, a fenilefrin-hidrokloridra, a C-vitaminra vagy a készítmény bármely egyéb összetevőjére (az egyéb összetevőket lásd a 6. pontban).
  • ha pajzsmirigy túlműködése van.
  • ha szívbetegségben szenved.
  • ha magas a vérnyomása.
  • ha cukorbeteg.
  • ha más gyógyszereket is szed (további információért lásd „A kezelés ideje alatt alkalmazott egyéb gyógyszerek”).

A Coldrex citrom ízű por belsőleges oldathoz készítmény fokozott elővigyázatossággal alkalmazható:

  • ha glaukómája (szem belnyomásának kóros fokozódása) van.
  • ha érbetegsége van van (például Raynaud-kór: kéz-, és lábujjakon hideg vagy stressz hatásra jelentkező reakció).
  • ha feokromocitómája (mellékvese daganat) van.
  • ha prosztata problémája, vagy vizelési nehézsége van.ha terhes vagy terhességet tervez.
  • ha máj- vagy vesebetegsége van.
  • ha egy bizonyos enzimhiányban szenved. (a glükóz-6-foszfát-dehidrogenáz enzim hiánya)
  • ha más gyógyszereket is szed (további információért lásd „A kezelés ideje alatt alkalmazott egyéb gyógyszerek”).
  • amennyiben bizonyos cukrokra érzékeny (további információért lásd „Fontos információk Coldrex citrom ízű por belsőleges oldathoz egyes összetevőiről”).

Beszéljen orvosával, ha a felsoroltak bármelyike igaz Önre.

12 évesnél fiatalabb gyermeknek ne adjon Coldrex citrom ízű por belsőleges oldathoz készítményt.
Forduljon kezelőorvosához vagy gyógyszerészéhez ha nem biztos abban, hogy szedheti-e ezt a gyógyszert.

A kezelés ideje alatt alkalmazott egyéb gyógyszerek

Ne alkalmazza a Coldrex citrom ízű por belsőleges oldathoz készítményt:

  • más paracetamol-tartalmú gyógyszerekkel együtt.
  • az orrdugulás csökkentésére vagy a megfázás kezelésére szolgáló más gyógyszerekkel együtt.

Mielőtt a Coldrex citrom ízű por belsőleges oldathoz készítményt alkalmazná, beszéljen orvosával, ha az alábbi gyógyszerek valamelyikét szedi:

  • ha depresszió kezelésére szolgáló gyógyszereket, pl. monoamino-oxidáz gátló, vagy triciklikus antidepresszáns (pl. amitriptilin) szereket szed vagy szedett az elmúlt két hétben
  • ha szívproblémák és magasvérnyomás kezelésére szolgáló ún. béta-blokkoló gyógyszereket szed.
  • ha emésztési problémák kezelésére domperidont vagy metoklopramidot szed.
  • ha warfarint, vagy más véralvadásgátlót szed.
  • ha szívbetegség kezelésére digoxint, vagy hasonló készítményt szed.
  • ha étvágy csökkentőt, vagy fokozót szed.

Egyes laboratóriumi vizsgálatok eredményét befolyásolhatja a készítmény C-vitamin tartalma.

Feltétlenül tájékoztassa kezelőorvosát vagy gyógyszerészét, ha a fenti gyógyógyszereket szedi illetve a jelenleg vagy nemrégiben szedett egyéb gyógyszereiről, beleértve a vény nélkül kapható és a gyógynövény-tartalmú készítményeket is.

Terhesség és szoptatás
Amennyiben terhes vagy szoptat, kérdezze meg orvosát vagy gyógyszerészét mielőtt bármely gyógyszert szedni kezdene, beleértve a Coldrex citrom ízű por belsőleges oldathoz készítményt is.

A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre
A gyógyszer szédülést okozhat, ebben az esetben a járművezetés és balesetveszélyes munka végzése nem javasolt!

Fontos információk Coldrex citrom ízű por belsőleges oldathoz egyes összetevőiről
Szacharózt tartalmaz, ezért amennyiben kezelőorvosa korábban már figyelmeztette Önt, hogy bizonyos cukrokra érzékeny, keresse fel orvosát, mielőtt elkezdi szedni ezt a gyógyszert
(tasakonként 2.9 g szacharózt tartalmaz).

3. HOGYAN KELL ALKALMAZNI A COLDREX CITROM ÍZŰ POR BELSŐLEGES OLDATHOZ KÉSZÍTMÉNYT?

A szokásos adag felnőtteknek (az időskorúakat is beleértve) és 12 évnél idősebb gyermekeknek szükség szerint 4 -6 óránként 1 tasak.
24 óra alatt maximum 4 adag alkalmazható.

12 évesnél fiatalabb gyermeknek ne adjon Coldrex citrom ízű por belsőleges oldathoz készítményt.

A Coldrex citrom ízű porból meleg italt kell készíteni és meg kell inni.
1.    Öntse a tasak tartalmát egy bögrébe, majd töltsön hozzá forró vizet és jól keverje össze.
2.    Ha szükséges, adjon hozzá hideg vizet.
3.    Ízesítse cukorral, vagy mézzel ízlés szerint.

7 napnál tovább ne alkalmazza ezt a gyógyszert
Ha a tünetek néhány nap múlva sem enyhülnek, menjen el kezelőorvosához, és hagyja abba a Coldrex citrom ízű por belsőleges oldathoz készítmény alkalmazását.

Ha az előírtnál több Coldrex citrom ízű por belsőleges oldathoz készítményt alkalmazott
Azonnal forduljon orvosához és mondja el, hogy pontosan mennyi gyógyszert vett be. Orvosa elmondja majd Önnek, hogy mit kell tennie.
Fontos, hogy beszéljen orvosával, még akkor is, ha jól érzi magát. Ha valaki túl sok paracetamolt vett be, fennáll a veszélye egy későbbi, súlyos májkárosodás kialakulásának.
Májbetegségben szenvedők esetében nagyobb a túladagolás veszélye.

Ha elfelejtette alkalmazni a Coldrex citrom ízű por belsőleges oldathoz készítményt
Vegye be a szükséges adagot, amikor eszébe jut. 4 óránként egy adagnál többet ne vegyen be. Ne vegyen be kétszeres adagot a kihagyott adag pótlására.

4.  LEHETSÉGES MELLÉKHATÁSOK

Mint minden gyógyszer, így a Coldrex citrom ízű por belsőleges oldathoz is okozhat mellékhatásokat, amelyek azonban nem mindenkinél jelentkeznek.

A jelen szakaszban a mellékhatásokat az előfordulásuk becsült gyakoriságával együtt adjuk meg. Erre a célra a következő gyakorisági kategóriákat és megnevezéseket használjuk:

Nagyon gyakori:      10-ből több mint egy személynél fordul elő
Gyakori: 100-ból egynél több, de 10-ből egynél kevesebb személynél fordul elő
Nem gyakori: 1000-ből egynél több, de 100-ból egynél kevesebb személynél fordul elő
Ritka: 1000-ből egynél kevesebb személynél fordul elő
Nagyon ritka: 10 000-ből egynél kevesebb személynél fordul elő
Nem ismert: A rendelkezésre álló adatokból nem becsülhető meg


Az alábbi gyakori mellékhatások fordulhatnak elő:

  • fejfájás
  • szédülés
  • álmatlanság
  • idegesség
  • vérnyomás emelkedés
  • hányinger, hányás, émelygés, hasmenés

Az alábbi ritka mellékhatások fordulhatnak elő, ha ezeket tapasztalja hagyja abba a készítmény alkalmazását, és azonnal forduljon orvoshoz:

  • ha hirtelen látásromlást tapasztal, amely a kórosan magas szemnyomásnak köszönhető. Ez a reakció főként glaukómás (zöldhályog) betegeknél fordulhat elő.
  • ha pulzusát, vagy szívverését szokatlanul gyorsnak, vagy szabálytalannak érzi.
  • ha bőrkiütést és egyéb túlérzékenységi (allergiás) reakciót észlel.
  • ha vizelési nehézsége van, ez főként azoknál a férfiaknál jelentkezhet, akiknek prosztatamegnagyobbodásuk van.

Az alábbi nagyon ritka mellékhatások fordulhatnak elő, ha ezeket tapasztalja hagyja abba a készítmény alkalmazását, és azonnal forduljon orvoshoz:

  • zúzódások, vagy vérzés, amely vérlemezkeszám csökkenése (trombocitopénia) miatt jelentkezhet.
  • máj működési zavar.
  • mellkasi szorító érzés, kapkodó légzés, kiütés és ájulásos rosszullét (anafilaxiás reakció - az egész szervezetre kiterjedő súlyos, azonnali túlérzékenységi reakció).
  • bőr túlérzékenységi reakciói: bőrkiütés; gyorsan fellépő duzzadása a bőrnek, nyálkahártyáknak, és a nyálkahártya alatti szöveteknek (angiödéma); túlérzékenységi reakció, elsősorban a száj, kötőhártya, nemiszervek bőrén, illetve nyálkahártyáján, szimmetrikus, vöröses kiütések, hámlás, láz kíséretében (Stevens-Johnson szindróma).
  • légzési nehézség, amely acetilszalicilsav, vagy egyéb nem szteroid gyulladáscsökkentő szedésekor korábban már jelentkezett. 

Ha bármelyik mellékhatás súlyossá válik, vagy ha a betegtájékoztatóban felsorolt mellékhatásokon kívül egyéb tünetet észlel, kérjük értesítse kezelőorvosát vagy gyógyszerészét és hagyja abba a Coldrex citrom ízű por belsőleges oldathoz készítmény alkalmazását!

5. HOGYAN KELL A COLDREX CITROM ÍZŰ POR BELSŐLEGES OLDATHOZ KÉSZÍTMÉNYT TÁROLNI?

A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!
Legfeljebb 25ºC-on tárolandó.
A nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.
A dobozon feltüntetett lejárati idő után ne alkalmazza a Coldrex citrom ízű por belsőleges oldathoz készítményt. A lejárati idő a megadott hónap utolsó napjára vonatkozik.
A gyógyszereket nem szabad a szennyvízzel vagy a háztartási hulladékkal együtt megsemmisíteni. Kérdezze meg gyógyszerészét, hogy szükségtelenné vált gyógyszereit miként semmisítse meg. Ezek az intézkedések elősegítik a környezet védelmét.

6.  TOVÁBBI INFORMÁCIÓK

Mit tartalmaz a Coldrex citrom ízű por belsőleges oldathoz
A készítmény hatóanyagai a paracetamol, fenilefrin-hidroklorid és aszkorbinsav (C-vitamin). 750 mg paracetamol, 10 mg fenilefrin-hidroklorid és 60 mg aszkorbinsav tasakonként.
Egyéb összetevők: kinolin-sárga (E 104), szacharin-nátrium, citrom aromák, nátrium-citrát, vízmentes citromsav, szacharóz.

Milyen a készítmény külleme és mit tartalmaz a csomagolás
Por belsőleges oldathoz.
5 g töltettömegű, halványsárga színű, citrom illatú és ízű, kristályos por.

5 g por tasakba töltve.
5 db vagy 10 db tasak dobozban.

A forgalomba hozatali engedély jogosultja
GlaxoSmithKline Consumer Healthcare,
GlaxoSmithKline Export Limited,
Brentford TW8 9GS,
Nagy-Britannia

Gyártó
SmithKline Beecham S.A.,
Alcalá de Henares Madrid,
Spanyolország

vagy

Cemelog Közép-Európai Gyógyászati Logisztika Korlátolt Felelősségű Társaság, 2040 Budaörs, Vasút u. 13., Magyarország

A forgalomba hozatali engedély jogosultjának magyarországi képviselője:
GlaxoSmithKline Kft., Consumer Healthcare
1124 Budapest
Csörsz u. 43.
Tel.: 06-1-22-55-800

OGYI-T-1715/01-02.

A betegtájékoztató engedélyezésének dátuma: 2010. december 20.

Szövegforrás: Betegtájékoztató

Keress minket a Facebookon!

 
© Szent Margit Patika - 2007     Adatvédelem   |   Jognyilatkozat   |   Oldaltérkép
A honlap oldalain található gyógyszerrel kapcsolatos információk betegség esetén nem helyettesíthetik a szakember megkeresésének szükségességét.
A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a betegtájékoztatót és kérdezze meg gyógyszerészét!
 
SÜTIK KEZELÉSE
Tájékoztatjuk, hogy honlapunkon sütiket (cookie-kat) használunk, melyek célja, hogy teljesebb körű szolgáltatást nyújtsunk látogatóink részére. Tudjon meg többet erről!